           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C160J1HAC7867
KEMET C0603C160J1HAC7867
Part Number: KEMET C0603C160J1HAC7867
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C160J1HAC7867
Qty Available:
Description: Cap Cer 16PF 100V X8R 0603
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0603C160J1HAC7867 Available.
Cap Cer 16PF 100V X8R 0603
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Capacitance 16 pF
Dielectric X8R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Temperature Coefficient 30 ppm/°C
Voltage Rating 100 V
Voltage Rating (DC) 100 V