           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C152K2RECAUTO
KEMET C0603C152K2RECAUTO
Part Number: KEMET C0603C152K2RECAUTO
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C152K2RECAUTO
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 0.0015uF 200V X7R 10% Pad SMD 0603 125C Automotive T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0603C152K2RECAUTO Available.
Cap Ceramic 0.0015uF 200V X7R 10% Pad SMD 0603 125C Automotive T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 1.5 nF
Dielectric X7R
Voltage Rating (DC) 200 V