           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C152J8RAC7867
KEMET C0603C152J8RAC7867
Part Number: KEMET C0603C152J8RAC7867
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C152J8RAC7867
Qty Available:
Description: Cap Cer 1500PF 10V X7R 0603
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0603C152J8RAC7867 Available.
Cap Cer 1500PF 10V X7R 0603
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Dielectric Material Ceramic
Mount Surface Mount
Capacitance 1.5 nF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 5 %
Voltage Rating (DC) 10 V
Depth 800 µm
Height 800 µm
Length 1.6 mm