           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C152J3GAL7867
KEMET C0603C152J3GAL7867
Part Number: KEMET C0603C152J3GAL7867
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C152J3GAL7867
Qty Available:
Description: Cap Cer 1500PF 25V NP0 0603
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0603C152J3GAL7867 Available.
Cap Cer 1500PF 25V NP0 0603
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Dielectric Material Ceramic
Capacitance 1.5 nF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 5 %
Voltage Rating (DC) 25 V
Depth 800 µm
Length 1.6 mm