           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C103J4GAC7867
KEMET C0603C103J4GAC7867
Part Number: KEMET C0603C103J4GAC7867
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C103J4GAC7867
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 0.01uF 16V C0G 5% SMD 0603 125C Paper T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0603C103J4GAC7867 Available.
Cap Ceramic 0.01uF 16V C0G 5% SMD 0603 125C Paper T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Dielectric Material Ceramic
Mount Surface Mount
Capacitance 10 nF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 5 %
Voltage Rating (DC) 16 V
Depth 800 µm
Height 800 µm
Length 1.6 mm