           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C102K2GAC7411
KEMET C0603C102K2GAC7411
Part Number: KEMET C0603C102K2GAC7411
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C102K2GAC7411
Qty Available:
Description:
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0603C102K2GAC7411 Available.
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Weight 2.012816 mg
Capacitance 1 nF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Temperature Coefficient 30 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage Rating 200 V
Voltage Rating (DC) 200 V
Height 870 µm
Length 1.6 mm