           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C102K1RAC3190
KEMET C0603C102K1RAC3190
Part Number: KEMET C0603C102K1RAC3190
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C102K1RAC3190
Qty Available:
Description: Capacitor, 1000PF, X7R, 100V, 0603;
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0603C102K1RAC3190 Available.
Capacitor, 1000PF, X7R, 100V, 0603;
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Dielectric Material Ceramic
Capacitance 1 nF
Dielectric X7R
Voltage Rating (DC) 100 V