           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C102K1HAC
KEMET C0603C102K1HAC
Part Number: KEMET C0603C102K1HAC
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0603C102K1HAC
Qty Available:
Description: 1000Pf 100V Reel Rohs-Prc
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0603C102K1HAC Available.
1000Pf 100V Reel Rohs-Prc
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Capacitance 1 nF
Dielectric X8R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Temperature Coefficient 30 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage Rating 100 V
Voltage Rating (DC) 100 V