           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C056T153K5X5CPTR
KEMET C056T153K5X5CPTR
Part Number: KEMET C056T153K5X5CPTR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C056T153K5X5CPTR
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 0.015uF 50V X7R 10% Radial 5.08mm (0.1%FR) 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C056T153K5X5CPTR Available.
Cap Ceramic 0.015uF 50V X7R 10% Radial 5.08mm (0.1%FR) 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Through Hole
Capacitance 15 nF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Termination Radial
Tolerance 10 %
Depth 2.29 mm
Height 4.83 mm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 4.83 mm