           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C056G681F1G5CS
KEMET C056G681F1G5CS
Part Number: KEMET C056G681F1G5CS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C056G681F1G5CS
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 680pF 100V C0G 1% Radial 5.08mm (0.001%FR) 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C056G681F1G5CS Available.
Cap Ceramic 680pF 100V C0G 1% Radial 5.08mm (0.001%FR) 125°C Bulk
Mount Through Hole
Capacitance 680 pF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Radial
Tolerance 1 %
Voltage Rating 100 V
Voltage Rating (DC) 100 V
Depth 2.29 mm
Height 4.83 mm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 4.83 mm