           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C056G471G1G5CR
KEMET C056G471G1G5CR
Part Number: KEMET C056G471G1G5CR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C056G471G1G5CR
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 470 pF, 100 V, ± 2%, C0G (NP0), Radial Leaded
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C056G471G1G5CR Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 470 pF, 100 V, ± 2%, C0G (NP0), Radial Leaded
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Molded
Capacitance 470 pF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Radial
Tolerance 2 %
Voltage Rating 100 V
Voltage Rating (DC) 100 V
Lead Pitch 5.08 mm