           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C052K100K2X5CATR
KEMET C052K100K2X5CATR
Part Number: KEMET C052K100K2X5CATR
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C052K100K2X5CATR
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 10pF 200V X7R 10% Radial 5.08mm 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C052K100K2X5CATR Available.
Cap Ceramic 10pF 200V X7R 10% Radial 5.08mm 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Mount Through Hole
Capacitance 10 pF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Termination Radial
Tolerance 10 %
Depth 2.29 mm
Height 4.83 mm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 4.83 mm