           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C052G560F2G5CS
KEMET C052G560F2G5CS
Part Number: KEMET C052G560F2G5CS
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C052G560F2G5CS
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 56pF 200V C0G 1% Radial 5.08mm (0.001%FR) 125°C Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C052G560F2G5CS Available.
Cap Ceramic 56pF 200V C0G 1% Radial 5.08mm (0.001%FR) 125°C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Mount Through Hole
Capacitance 56 pF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination Radial
Tolerance 1 %
Voltage Rating 200 V
Voltage Rating (DC) 200 V
Depth 2.29 mm
Height 4.83 mm
Lead Pitch 5.08 mm
Length 4.83 mm
Width 2.29 mm