           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402S221K5RAC
KEMET C0402S221K5RAC
Part Number: KEMET C0402S221K5RAC
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402S221K5RAC
Qty Available:
Description: CAP, 220PF, 50V, 10%, X7R, 0402; Capacitance: 220pF; Voltage Rating: 50V; Ceramic Capacitor Case: 0402 [1005 Metric];...
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402S221K5RAC Available.
CAP, 220PF, 50V, 10%, X7R, 0402; Capacitance: 220pF; Voltage Rating: 50V; Ceramic Capacitor Case: 0402 [1005 Metric];...
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Dielectric Material Ceramic
Number of Pins 2
Capacitance 220 pF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V