           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C680G8GAC7867
KEMET C0402C680G8GAC7867
Part Number: KEMET C0402C680G8GAC7867
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C680G8GAC7867
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 68pF 10V C0G 2% SMD 0402 125°C Paper T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C680G8GAC7867 Available.
Cap Ceramic 68pF 10V C0G 2% SMD 0402 125°C Paper T/R
Dielectric Material Ceramic
Mount Surface Mount
Capacitance 68 pF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 2 %
Voltage Rating (DC) 10 V
Depth 500 µm
Height 500 µm
Length 1 mm