           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C560F5HAC7867
KEMET C0402C560F5HAC7867
Part Number: KEMET C0402C560F5HAC7867
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C560F5HAC7867
Qty Available:
Description: Cap Cer 56PF 50V X8R 0402
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C560F5HAC7867 Available.
Cap Cer 56PF 50V X8R 0402
Number of Pins 2
Capacitance 56 pF
Dielectric X8R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V