           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C560F4HACAUTO
KEMET C0402C560F4HACAUTO
Part Number: KEMET C0402C560F4HACAUTO
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C560F4HACAUTO
Qty Available:
Description: Cap Cer 0402 56PF 16V Ultra Stab
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C560F4HACAUTO Available.
Cap Cer 0402 56PF 16V Ultra Stab
Number of Pins 2
Capacitance 56 pF
Dielectric X8R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V