           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C430D8GACTU
KEMET C0402C430D8GACTU
Part Number: KEMET C0402C430D8GACTU
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C430D8GACTU
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 43 pF, 10 V, ± 0.5pF, C0G (NP0), 0402 [1005 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C430D8GACTU Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 43 pF, 10 V, ± 0.5pF, C0G (NP0), 0402 [1005 Metric]
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 43 pF
Dielectric C0G
Dissipation Factor 0.1 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination SMD/SMT
Voltage Rating 10 V
Voltage Rating (DC) 10 V
Height 500 µm
Lead Pitch 300 µm
Length 1 mm