           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C390J8GACTU
KEMET C0402C390J8GACTU
Part Number: KEMET C0402C390J8GACTU
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C390J8GACTU
Qty Available:
Description: Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000039uF, Surface Mount, 0402, CHIP
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C390J8GACTU Available.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000039uF, Surface Mount, 0402, CHIP
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Number of Pins 2
Capacitance 39 pF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination SMD/SMT
Tolerance 5 %
Voltage Rating 10 V
Voltage Rating (DC) 10 V