           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C332K3RAC
KEMET C0402C332K3RAC
Part Number: KEMET C0402C332K3RAC
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C332K3RAC
Qty Available:
Description:
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C332K3RAC Available.
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Number of Pins 2
Capacitance 3.3 nF
Dielectric X7R
Dissipation Factor 3.5 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage Rating 25 V
Voltage Rating (DC) 25 V
Height 500 µm
Length 1 mm