           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C331M5RACTU
KEMET C0402C331M5RACTU
Part Number: KEMET C0402C331M5RACTU
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C331M5RACTU
Qty Available:
Description: Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.00033uF, Surface Mount, 0402
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C331M5RACTU Available.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.00033uF, Surface Mount, 0402
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Number of Pins 2
Capacitance 330 pF
Dielectric X7R
Dissipation Factor 2.5 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Height 500 µm
Length 1 mm