           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C330K4GACTU
KEMET C0402C330K4GACTU
Part Number: KEMET C0402C330K4GACTU
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C330K4GACTU
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 33 pF, 16 V, ± 10%, C0G (NP0), 0402 [1005 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C330K4GACTU Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 33 pF, 16 V, ± 10%, C0G (NP0), 0402 [1005 Metric]
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Weight 652.039032 µg
Capacitance 33 pF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Depth 500 µm
Height 500 µm
Length 1 mm