           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C273J3RAC7867
KEMET C0402C273J3RAC7867
Part Number: KEMET C0402C273J3RAC7867
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C273J3RAC7867
Qty Available:
Description: Mlcc .027UF 25.0V
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C273J3RAC7867 Available.
Mlcc .027UF 25.0V
Dielectric Material Ceramic
Capacitance 27 nF
Dielectric X7R
Tolerance 5 %
Voltage Rating (DC) 25 V