           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C200M8HACAUTO
KEMET C0402C200M8HACAUTO
Part Number: KEMET C0402C200M8HACAUTO
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C200M8HACAUTO
Qty Available:
Description: Cap Cer 0402 20PF 10V Ultra Stab
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C200M8HACAUTO Available.
Cap Cer 0402 20PF 10V Ultra Stab
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Number of Pins 2
Capacitance 20 pF
Dielectric X8R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Voltage Rating 10 V
Voltage Rating (DC) 10 V