           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C183J4RAC7867
KEMET C0402C183J4RAC7867
Part Number: KEMET C0402C183J4RAC7867
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C183J4RAC7867
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 0.018uF 16V X7R 5% SMD 0402 125°C Punched Paper T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C183J4RAC7867 Available.
Cap Ceramic 0.018uF 16V X7R 5% SMD 0402 125°C Punched Paper T/R
Dielectric Material Ceramic
Capacitance 18 nF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape and Reel
Tolerance 5 %
Voltage Rating (DC) 16 V
Depth 500 µm
Length 1 mm