           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C182K4RACTU
KEMET C0402C182K4RACTU
Part Number: KEMET C0402C182K4RACTU
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C182K4RACTU
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 1800 pF, 16 V, ± 10%, X7R, 0402 [1005 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C182K4RACTU Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 1800 pF, 16 V, ± 10%, X7R, 0402 [1005 Metric]
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 1.8 nF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 10 %
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Depth 500 µm
Height 500 µm
Length 1 mm