           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C181J3GAC7867
KEMET C0402C181J3GAC7867
Part Number: KEMET C0402C181J3GAC7867
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C181J3GAC7867
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 180pF 25V C0G 5% SMD 0402 Paper T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C181J3GAC7867 Available.
Cap Ceramic 180pF 25V C0G 5% SMD 0402 Paper T/R
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Number of Pins 2
Capacitance 180 pF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape and Reel
Tolerance 5 %
Voltage Rating 25 V
Voltage Rating (DC) 25 V
Depth 500 µm
Height 550 µm
Length 1 mm