           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C151J3GAC7867
KEMET C0402C151J3GAC7867
Part Number: KEMET C0402C151J3GAC7867
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C151J3GAC7867
Qty Available:
Description: Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00015uF, 0402
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C151J3GAC7867 Available.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00015uF, 0402
Case/Package 0402
Dielectric Material Ceramic
Capacitance 150 pF
Dielectric C0G
Voltage Rating (DC) 25 V