           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C132F8JAC7867
KEMET C0402C132F8JAC7867
Part Number: KEMET C0402C132F8JAC7867
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C132F8JAC7867
Qty Available:
Description: Cap Cer 1300PF 10V U2J 0402
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C132F8JAC7867 Available.
Cap Cer 1300PF 10V U2J 0402
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 1.3 nF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 1 %
Voltage Rating 10 V