           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C123K8PACTU
KEMET C0402C123K8PACTU
Part Number: KEMET C0402C123K8PACTU
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C123K8PACTU
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 0.012 uF, 10 V, ± 10%, X5R, 0402 [1005 Metric]
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C123K8PACTU Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.012 uF, 10 V, ± 10%, X5R, 0402 [1005 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Mount PCB, Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 12 nF
Dielectric X5R
Dissipation Factor 5 %
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape
Schedule B 8532240020
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage 10 V
Voltage Rating 10 V
Voltage Rating (DC) 10 V
Depth 500 µm
Height 500 µm
Lead Pitch 300 µm
Length 1 mm