           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C122K3RALTU
KEMET C0402C122K3RALTU
Part Number: KEMET C0402C122K3RALTU
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C122K3RALTU
Qty Available:
Description: 1200Pf 25.0V Rohs Compliant: No |Kemet C0402C122K3RALTU
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C122K3RALTU Available.
1200Pf 25.0V Rohs Compliant: No |Kemet C0402C122K3RALTU
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Dielectric Material Ceramic
Capacitance 1.2 nF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape and Reel
Tolerance 10 %
Voltage Rating (DC) 25 V
Depth 500 µm
Length 1 mm