           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C120J5GACAUTO
KEMET C0402C120J5GACAUTO
Part Number: KEMET C0402C120J5GACAUTO
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C120J5GACAUTO
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 12 pF, 50 V, ± 5%, C0G (NP0), 0402 [1005 Metric]
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C120J5GACAUTO Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 12 pF, 50 V, ± 5%, C0G (NP0), 0402 [1005 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Number of Pins 2
Capacitance 12 pF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape and Reel
Schedule B 8532240020
Tolerance 5 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 500 µm
Height 550 µm
Length 1 mm