           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C103J9RALTU
KEMET C0402C103J9RALTU
Part Number: KEMET C0402C103J9RALTU
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0402C103J9RALTU
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 0.01uF 6.3V X7R 5% SMD 0402 Paper T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0402C103J9RALTU Available.
Cap Ceramic 0.01uF 6.3V X7R 5% SMD 0402 Paper T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Dielectric Material Ceramic
Mount Surface Mount
Capacitance 10 nF
Dielectric X7R
Dissipation Factor 5 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination SMD/SMT
Tolerance 5 %
Voltage Rating 6.3 V
Voltage Rating (DC) 6.3 V
Depth 500 µm
Height 500 µm
Length 1 mm