           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0201C104M9PACTU
KEMET C0201C104M9PACTU
Part Number: KEMET C0201C104M9PACTU
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0201C104M9PACTU
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 6.3 V, ± 20%, X5R, 0201 [0603 Metric]
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0201C104M9PACTU Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 6.3 V, ± 20%, X5R, 0201 [0603 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0201
Case Code (Imperial) 0201
Case Code (Metric) 0603
Mount Surface Mount
Capacitance 100 nF
Dielectric X5R
Dissipation Factor 5 %
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Schedule B 8532240020
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage Rating 6.3 V
Voltage Rating (DC) 6.3 V