           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0201C101K8GACTU
KEMET C0201C101K8GACTU
Part Number: KEMET C0201C101K8GACTU
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C0201C101K8GACTU
Qty Available:
Description: Capacitor, 100PF, 10V, 10%, C0G/NP0, 0201; Capacitance: 100pF; Voltage Rating: 10V; Ceramic Capacitor Case: 0201...
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C0201C101K8GACTU Available.
Capacitor, 100PF, 10V, 10%, C0G/NP0, 0201; Capacitance: 100pF; Voltage Rating: 10V; Ceramic Capacitor Case: 0201...
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0201
Case Code (Imperial) 0201
Case Code (Metric) 0603
Material Ceramic
Capacitance 100 pF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape
Temperature Coefficient 30 ppm/°C
Tolerance 10 %
Voltage Rating 10 V
Voltage Rating (DC) 10 V