           Passive Components > Capacitors > KEMET-B45196H7106M509
KEMET B45196H7106M509
Part Number: KEMET B45196H7106M509
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > KEMET-B45196H7106M509
Qty Available:
Description: Cap Tant 10UF 50V 20% 2917
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET B45196H7106M509 Available.
Cap Tant 10UF 50V 20% 2917
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 7343-43
Case Code (Imperial) 2917
Case Code (Metric) 7343
Capacitance 10 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 700 mΩ
Leakage Current 5 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape and Reel
Polarity Polar
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 4.3 mm
Height 4.4 mm
Length 7.3 mm
Width 4.3 mm