           Passive Components > Capacitors > KEMET-B45196H6106M309
KEMET B45196H6106M309
Part Number: KEMET B45196H6106M309
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > KEMET-B45196H6106M309
Qty Available:
Description: Capacitor; Tantalum; Cap 10uF; Tol+20%; SMT; Vol-Rtg 35V; TR | KEMET B45196H6106M309
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET B45196H6106M309 Available.
Capacitor; Tantalum; Cap 10uF; Tol+20%; SMT; Vol-Rtg 35V; TR | KEMET B45196H6106M309
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 2412
Case Code (Imperial) 2412
Case Code (Metric) 6032
Capacitance 10 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6 Ω
Leakage Current 3.5 µA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape and Reel
Polarity Polar
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage Rating 35 V
Voltage Rating (DC) 35 V
Depth 3.2 mm
Height 2.8 mm
Length 6 mm
Width 3.2 mm