           Passive Components > Capacitors > KEMET-B45196H1476M309
KEMET B45196H1476M309
Part Number: KEMET B45196H1476M309
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > KEMET-B45196H1476M309
Qty Available:
Description: OEMs, CMs ONLY (NO BROKERS)
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET B45196H1476M309 Available.
OEMs, CMs ONLY (NO BROKERS)
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 6032-28
Capacitance 47 µF
Dissipation Factor 6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6 Ω
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape and Reel
Polarity Polar
Tolerance 20 %
Voltage Rating (DC) 6.3 V
Depth 3.2 mm
Length 6 mm