           Passive Components > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > KEMET-ALS71H364QT063
KEMET ALS71H364QT063
Part Number: KEMET ALS71H364QT063
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > KEMET-ALS71H364QT063
Qty Available:
Description: Cap Alum 360000UF 20% 63V Screw
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET ALS71H364QT063 Available.
Cap Alum 360000UF 20% 63V Screw
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 360 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 mΩ
Voltage Rating (DC) 63 V
Diameter 90 mm
Height 220 mm