KEMET ALC40A331DH450
Part Number: KEMET ALC40A331DH450
Manufacturer: KEMET
Part Type: Electronic Component
Qty Available:
Description: Cap Aluminum Lytic 330uF 450V 20% (35 X 60mm) Snap-In 10mm 0.285 Ohm 2910mA 8000h 105C Bulk
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET ALC40A331DH450 Available.
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Cap Aluminum Lytic 330uF 450V 20% (35 X 60mm) Snap-In 10mm 0.285 Ohm 2910mA 8000h 105C Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Tolerance 20 %