           Passive Components > Capacitors > KEMET-A700X187M006ATE012
KEMET A700X187M006ATE012
Part Number: KEMET A700X187M006ATE012
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > KEMET-A700X187M006ATE012
Qty Available:
Description: Cap Aluminum 180uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 0.012 Ohm 125°C Plastic T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET A700X187M006ATE012 Available.
Cap Aluminum 180uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 0.012 Ohm 125°C Plastic T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Aluminum
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Capacitance 180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 12 mΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Tolerance 20 %
Depth 4.3 mm
Length 7.3 mm