           All Parts > Passive Components > Capacitors > KEMET-A700V566M006ATE028
KEMET A700V566M006ATE028
Part Number: KEMET A700V566M006ATE028
Manufacturer: KEMET
Part Type: All Parts > Passive Components > Capacitors > KEMET-A700V566M006ATE028
Qty Available:
Description: Cap Aluminum 56uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 2mm) SMD 0.028 Ohm 3100mA 125°C Plastic T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET A700V566M006ATE028 Available.
Cap Aluminum 56uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 2mm) SMD 0.028 Ohm 3100mA 125°C Plastic T/R