Connectors > JST-YLR-06V
JST YLR-06V
| Part Number: | JST YLR-06V |
| Manufacturer: | JST |
| Part Type: | Connectors > JST-YLR-06V |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Housing, YL Series, 6 Position, 300V, 26-16 AWG, Panel Lock |
PCX has JST Connectors > JST-YLR-06V Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Housing, YL Series, 6 Position, 300V, 26-16 AWG, Panel Lock
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | White |
| Housing Material | Polyamide |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 8 A |
| Max Operating Temperature | 90 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 26.6 mm |
| Height | 15.6 mm |
| Length | 20.8 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

