Connectors > JST-YLR-03V
JST YLR-03V
| Part Number: | JST YLR-03V |
| Manufacturer: | JST |
| Part Type: | Connectors > JST-YLR-03V |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Housing, YL Series, 3 Position, 300V, 26-16 AWG, Panel Lock |
PCX has JST Connectors > JST-YLR-03V Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Housing, YL Series, 3 Position, 300V, 26-16 AWG, Panel Lock
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | White |
| Housing Material | Polyamide |
| Current Rating | 9 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 9 A |
| Max Operating Temperature | 90 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 26.6 mm |
| Height | 9.8 mm |
| Length | 20.8 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for JST JST YLR-03V
| Datasheet | View & Download JST-YLR-03V Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its equivalent part number?
Who are the authorized distributors of this product?
What are the technical specifications of the connector housing?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

