Connectors > JST-YLR-02VF
JST YLR-02VF
| Part Number: | JST YLR-02VF |
| Manufacturer: | JST |
| Part Type: | Connectors > JST-YLR-02VF |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Housing, YL Series, 2 Position, 300V, 26-16 AWG, No Panel Lock |
PCX has JST Connectors > JST-YLR-02VF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Housing, YL Series, 2 Position, 300V, 26-16 AWG, No Panel Lock
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | White |
| Housing Material | Polyamide |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 10 A |
| Max Operating Temperature | 90 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Depth | 26.6 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
| Housing Color | White |
| Housing Material | Polyamide |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 10 A |
| Max Operating Temperature | 90 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Depth | 26.6 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Documentation for JST JST YLR-02VF
| Datasheet | View & Download JST-YLR-02VF Datasheet |
| Datasheet | View & Download JST-YLR-02VF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the pitch of the plug housing?
What is the maximum current rating of the connector?
What is the housing material of the connector?
What is the product name?
What is the pitch of the plug housing?
What is the maximum voltage rating of the connector housing?
What is the maximum current rating of the connector housing?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.