Connectors > JST-YLR-01VF
JST YLR-01VF
| Part Number: | JST YLR-01VF |
| Manufacturer: | JST |
| Part Type: | Connectors > JST-YLR-01VF |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Circuit 300 V 7 A /10 A Receptacle Housing for Pin Contact |
PCX has JST Connectors > JST-YLR-01VF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Circuit 300 V 7 A /10 A Receptacle Housing for Pin Contact
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Material | Nylon |
| Current Rating | 10 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 1 |
| Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 300 V |
| Height | 9.7 mm |
Documentation for JST JST YLR-01VF
| Datasheet | View & Download JST-YLR-01VF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the gender of the connector?
What is the product name?
What is the voltage rating of the product?
What is the current rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

