Connectors > JST-YLP-06V
JST YLP-06V
| Part Number: | JST YLP-06V |
| Manufacturer: | JST |
| Part Type: | Connectors > JST-YLP-06V |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Housing, YL Series, 6 Position, 4.5mm, Female Socket, 300V, 26-16 AWG, Free Hanging, Crimp, Latch Lock, White |
PCX has JST Connectors > JST-YLP-06V Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Housing, YL Series, 6 Position, 4.5mm, Female Socket, 300V, 26-16 AWG, Free Hanging, Crimp, Latch Lock, White
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | White |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Free Hanging |
| Connector Type | Plug, Socket |
| Current Rating | 8 A |
| Fastening Type | Latch |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 300 V |
| Height | 15.3 mm |
| Pitch | 4.4958 mm |
| Row Spacing | 4.4958 mm |
Documentation for JST JST YLP-06V
| Datasheet | View & Download JST-YLP-06V Datasheet |
| Datasheet | View & Download JST-YLP-06V Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the connector housing?
What are the distributor options for purchasing this connector housing?
Are there any alternative names for this connector housing?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

