Connectors > JST-YLP-03V
JST YLP-03V
| Part Number: | JST YLP-03V |
| Manufacturer: | JST |
| Part Type: | Connectors > JST-YLP-03V |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Housing, YL Series, 3 Position, 4.5mm, Female Socket, 300V, 26-16 AWG, Free Hanging, Crimp, Latch Lock, White |
PCX has JST Connectors > JST-YLP-03V Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Housing, YL Series, 3 Position, 4.5mm, Female Socket, 300V, 26-16 AWG, Free Hanging, Crimp, Latch Lock, White
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | White |
| Housing Material | Polyamide |
| Current Rating | 9 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 9 A |
| Max Operating Temperature | 90 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 20.9 mm |
| Height | 9.5 mm |
| Length | 14.8 mm |
| Pitch | 4.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
