Connectors > JST-YLP-02V
JST YLP-02V
| Part Number: | JST YLP-02V |
| Manufacturer: | JST |
| Part Type: | Connectors > JST-YLP-02V |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Housing, YL Series, 2 Position, 4.5mm, Female Socket, 300V, 26-16 AWG, Free Hanging, Crimp, Latch Lock, White |
PCX has JST Connectors > JST-YLP-02V Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Housing, YL Series, 2 Position, 4.5mm, Female Socket, 300V, 26-16 AWG, Free Hanging, Crimp, Latch Lock, White
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | White |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Free Hanging |
| Connector Type | Plug, Socket |
| Current Rating | 10 A |
| Fastening Type | Latch |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 300 V |
| Height | 9.5 mm |
| Pitch | 4.4958 mm |
| Color | White |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Free Hanging |
| Connector Type | Plug, Socket |
| Current Rating | 10 A |
| Fastening Type | Latch |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 300 V |
| Height | 9.5 mm |
| Pitch | 4.4958 mm |
Documentation for JST JST YLP-02V
| Datasheet | View & Download JST-YLP-02V Datasheet |
| Datasheet | View & Download JST-YLP-02V Datasheet |
| Datasheet | View & Download JST-YLP-02V Datasheet |
| Datasheet | View & Download JST-YLP-02V Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to JST YLP-02V?
What is the pitch of the connector housing?
What is the color of the connector housing?
What is the current rating of the connector?
What is the product name and brand?
What is the pitch of the connector?
How many circuits does the connector have?
What is the color of the connector housing?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

