Connectors > Headers and Wire Housings > JST-XAP-03V-1
JST XAP-03V-1
| Part Number: | JST XAP-03V-1 |
| Manufacturer: | JST |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > JST-XAP-03V-1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Crimp terminal housing; pitch 2.50mm; 3-contacts; female; applicable wire AWG#20-28; 250V/3A |
PCX has JST Connectors > Headers and Wire Housings > JST-XAP-03V-1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Crimp terminal housing; pitch 2.50mm; 3-contacts; female; applicable wire AWG#20-28; 250V/3A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | White |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | White |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Nylon |
| Mount | Free Hanging, Panel |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 28.349523 g |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Current Rating | 3 A |
| Fastening Type | Latch |
| Gender | Female |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Depth | 9.5 mm |
| Height | 9.5 mm |
| Length | 9.8 mm |
| Pitch | 2.5 mm |
| Width | 6.9 mm |
| Wire/Cable Gauge | 20 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for JST JST XAP-03V-1
| Datasheet | View & Download JST-XAP-03V-1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download JST-XAP-03V-1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download JST-XAP-03V-1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download JST-XAP-03V-1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download JST-XAP-03V-1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download JST-XAP-03V-1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download JST-XAP-03V-1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download JST-XAP-03V-1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the pitch of the connector housing?
How many circuits does the connector housing have?
What is the maximum voltage rating for the connector?
What is the gender of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






